Venture Capital czy Anioły Biznesu – jak finansować start-up?

Kiedy szukać zewnętrznego finansowania?
Venture Capital i Anioły Biznesu to dwa modele finansowania małych i średnich przedsiębiorstw, które opierają się na pozyskiwaniu środków od innych firm lub inwestorów. W obu przypadkach inwestor ponosi największe ryzyko, ponieważ często przeznacza pieniądze na pomysł lub ideę, która jeszcze nie została zrealizowana. Kto ma szansę na zdobycie takich środków? Najczęściej inwestorzy decydują się na podjęcie ryzyka w przypadku firm działających na wzrostowym rynku. Jest to także bardzo częsta forma finansowania start-upów, które działają w dziedzinie big data, internetu rzeczy, analityki/ research tools/ business intelligence, fintech, technologii marketingowych oraz systemów związanych z produktywnością i zarządzaniem – CRM/ ERP.
Jeśli nie wiesz, czy Twój pomysł ma szansę na zdobycie inwestorów albo chcesz otrzymać narzędzia, które pozwolą Ci takie dofinansowanie pozyskać, skorzystaj z Programu Inkubator. Nabór wniosków trwa!
Venture Capital, czyli kapitał wysokiego ryzyka
Venture Capital stanowi model finansowania projektów z sektora MŚP, które mają formę spółek kapitałowych. Ważne jest to, że muszą dobrze rokować na przyszłość. Oznacza to, że działają w branży wzrostowej, a ich projekt jest poparty dokładną analizą rynku, badaniem zapotrzebowania oraz solidnym biznes planem. Osoby, ubiegające się o pieniądze w ramach Venture Capital muszą więc dobrze się przygotować do spotkań z inwestorami.
Na czym polega finansowanie Venture Capital? Duże przedsiębiorstwo wykupuje akcje lub udziały firmy, która wdraża swój projekt. Nie jest to więc pożyczka, a inwestor zyskuje dopiero w chwili, gdy firma podniesie swoją wartość. Wówczas jej akcje idą w górę, a inwestor bogaci się. Finansowana firma pozyskane przez wykup akcji środki przeznacza na swoje przedsięwzięcie. Taka inwestycja trwa najczęściej od 2 do 5 lat. Warto pamiętać, że Venture Capital czerpie środki na finansowanie z funduszu utworzonego przez inwestorów.
Taka forma finansowania doprowadziła do powstania takich gigantów jak Amazon, Facebook czy Google. Trzeba jednak pamiętać o kilku jej wadach. Przede wszystkim wiąże się ona z długim okresem pozyskiwania inwestora – zazwyczaj jego wejście do spółki trwa od 6 do 12 miesięcy. Venture Capital może się też okazać bardzo drogą formą finansowania w chwili, gdy firma się rozwinie i jej wartość wzrośnie kilkakrotnie. Wtedy może się okazać, że firma sprzedała swoje akcje zbyt tanio na samym początku.
Szukasz odpowiedniej formy finansowania dla startującego biznesu? Spotkaj się z naszymi specjalistami w ramach Programu Inkubator. Wypełnij wniosek już teraz!
Anioły Biznesu, czyli Twoja firma pod skrzydłami
W przeciwieństwie do Venture Capital, Anioły Biznesu nie są firmami, ale osobami prywatnymi. Są to inwestorzy posiadający kapitał, który chcą przeznaczyć na rozwój firm, licząc na zwiększenie tego kapitału w chwili, gdy te firmy się rozwiną. Anioł Biznesu posiada wiedzę merytoryczną, doświadczenie, a także rozległą sieć kontaktów, które stanowią dodatkową wartość dla firmy, którą „biorą pod swoje skrzydła”.
Co kieruje Aniołami Biznesu? Przede wszystkim możliwość zysku. Dlatego poszukują oni firm z pomysłem, który może w przyszłości przynieść zwielokrotniony zwrot z inwestycji. Często dofinansowują start-upy oraz firmy, realizujące projekty związane z ich pasjami. Często pozostają „cichymi” partnerami, nie afiszują się publicznie ze swoim wsparciem. W przeciwieństwie do Venture Capital Anioły Biznesu finansują projekty z własnych środków. To od ich decyzji zależy, kogo wesprą, w jakiej części oraz w którym etapie wycofają się z inwestycji. To wada i zaleta, ponieważ – o ile w Venture Capital niezbędna jest pogłębiona analiza potencjału przedsiębiorstwa czy projektu – w przypadku Anioła Biznesu może wystarczyć prosta kalkulacja.
Szukasz środków na sfinansowanie swojego pomysłu? Pamiętaj, że Park Interior inwestuje w start-upy. Jesteśmy współwłaścicielami blisko 20 firm, których rozwój sfinansowaliśmy z naszego funduszu seed capital. Prowadzimy także sieć Aniołów Biznesu Interior HUB.
Zobacz, co możemy zaoferować Twojej firmie. Wyślij wniosek w ramach projektu Program Inkubator i otrzymaj dostęp do specjalistów, wiedzy, jednostek naukowych oraz możliwości finansowania całkowicie za darmo.
poprzedni wpis
Polskie Start-upy dojrzewają – Wyniki raportu Startup Poland
Fundacja Startup Poland opublikowała swój coroczny raport „Polskie Startupy 2018”. Wynika z niego, że przedsiębiorcy coraz mądrzej podchodzą do innowacyjnych biznesów. Nie są to już studenci zapaleni do realizacji szalonego pomysłu, ale dojrzali właściciele firm, często z zagranicznym wykształceniem, przeważnie z doskonałymi umiejętnościami językowymi.
następny wpis
Program Inkubator dla przedsiębiorców: Historia Safe Dogs Ears
Ta historia rozpoczęła się w Parku Interior i tutaj ma swoją kontynuację. Safe Dogs Ears to spółka stworzona przez Marcina Kobylińskiego i Dawida Żabickiego, którzy chcą pomóc właścicielom psów i czworonogom poradzić sobie z sylwestrowym hałasem. Jej właściciele zgłosili się do Programu Inkubator jeszcze na etapie pomysłu. Co zyskali dzięki wsparciu Parku Interior? Przeczytajcie krótki wywiad z Marcinem Kobylińskim.
W znalezieniu tego, czego szukasz może pomóć Ci nasza wyszukiwarka.