Pracujesz nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi? Chroń je dzięki własności intelektualnej

Co to jest własność intelektualna?

Zacznijmy od podstaw. Własność intelektualna to każdy wytwór pracy umysłowej człowieka. Wszystko, co powstało w wyniku jego inwencji i prac intelektu, a następnie zostało przekształcone w postać materialną, np. projekt, szkic, program, przedmiot. Jeśli stworzysz unikatową aplikację lub sprzęt według własnego autorskiego projektu, możesz mówić o własności intelektualnej. Własność intelektualna jest chroniona prawnie.

Prawo własności intelektualnej

Prawo własności intelektualnej to zbiór regulacji dotyczących korzystania z własności intelektualnej. W Polsce dotyczy praw autorskich będących częścią prawa cywilnego oraz patentów i znaków towarowych (prawa własności przemysłowej). W innych państwach mogą to być także tajemnice handlowe. Pozostałe regulacje dotyczące praw własności intelektualnej znajdują się w ustawie o ochronie baz danych oraz w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Historia własności intelektualnej sięga XIX w., ale dopiero w ubiegłym stuleciu jej definicja i zakres zostały rozbudowane i odpowiednio opisane. W ten sposób w 1967 r. powstała Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO), jedna z organizacji wyspecjalizowanych ONZ. Razem ze Światową Organizacją Handlu (WTO) stworzyła porozumienie TRIPS. Jego celem jest ochrona, dochodzenie oraz egzekwowanie praw własności intelektualnej oraz przyczynianie się do upowszechniania innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Prawa autorskie – co to jest?

W naszym kraju zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych „przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)”. Prawa autorskie do utworu powstają razem z nim i nie muszą być rejestrowane w urzędzie.

Prawa dzielimy na:

  • prawa osobiste – dotyczą autorstwa utworu, jego ochrony oraz decydowania o pierwszym upublicznieniu. Są niezbywalne i nieograniczone czasowo.
  • prawa majątkowe – dotyczą korzystania z utworu, wynagrodzenia za korzystanie z utworu i rozporządzania utworem. Prawa mogą przechodzić na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy o przeniesienie praw lub korzystania z utworu (np. licencja).

Pamiętaj! Jeśli stworzyłeś, na przykład, program komputerowy w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, prawa majątkowe posiada Twój pracodawca (o ile podpisana przez Was umowa nie stanowi inaczej). Przywłaszczenie kodu, cudzych rozwiązań technologicznych, zamieszczanie fragmentów cudzej pracy bez jego zgody i/lub wiedzy – to są działania łamiące prawa autorskie i podlegają karze.

Własność przemysłowa

Czyli patenty, znaki towarowe, znaki i nazwy handlowe, rysunki i modele przemysłowe, wzory użytkowe i przemysłowe. Prawo własności przemysłowej także reguluje kwestie zwalczania nieuczciwej konkurencji.

W przeciwieństwie do praw autorskich, patent i znak towarowy należy zarejestrować. Ochrona patentowa daje prawo do wyłącznego korzystania z zarejestrowanego wynalazku i trwa maksymalnie 20 lat. Patent chroni rozwiązania techniczne, ale warunkiem jego otrzymania jest innowacyjność naszego wynalazku.

Twoje pomysły i rozwiązania to Twój biznes

Pracując nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi, pamiętaj o ich ochronie. Na pewno kojarzysz historię Thomasa Edisona i Nikoli Tesli. Twoje dzieło może zmienić świat, ale zadbaj o jego bezpieczeństwo prawnie. Park Interior wspiera rozwój nowatorskich inicjatyw i pomaga rozwijać biznesy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas!

Myślisz o patencie dla swojego wynalazku? Przeczytaj rozmowę z naszych ekspertem: Patent – czy ta inwestycja zawsze się opłaca? Rozmowa z dr. J. Mirkowskim 

poprzedni wpis
Rekordowe inwestycje w polskie startupy

W 2019 r. w ramach funduszy venture capital w polskie startupy zainwestowano ponad 1 mld zł. To rekordowa kwota i dobra prognoza na najbliższe lata.

następny wpis
Zobacz od środka, jak wygląda jeden z naszych rezydentów. Toptech Polska. Warto pracować z najlepszymi. [10.04.2020]

W znalezieniu tego, czego szukasz może pomóć Ci nasza wyszukiwarka.