Igreki i zetki szukają kapitału. Społecznego.

Dziś pokolenie Y, obecnych 30-kilku latków szuka szans rozwoju, elastycznego czasu pracy, możliwości wpłynięcia na losy firmy. Nie chcą być trybem w maszynie. Krok dalej idą Zetki , obecni 20-paro latkowie. Chcą rozwijać świat, są mobilni, nie znają słowa zmiana, bo ta jest immanentnie wpisana w ich rzeczywistość. Dziś pracują nad jednym projektem, jutro zpivotują i będą opracować nad innym.
Wyniki badania kultury pracy w startupach nie są więc zaskoczeniem. Skoro tworzą je 30 i 20 latkowie, to taka też jest praca u takich szefów. Choć właśnie szefów, w odróżnieniu od tradycyjnej hierarchii liniowej, to nie ma tam za wielu. To cenią sobie ich pracownicy. Podobnie jak pracę zdalną (54 proc.), wiarę w misję firmy (42 proc.) czy pracowanie w międzynarodowych zespołach i poznawanie nowych, fajnych ludzi (23 proc.).
No i dobrze. Moim zdaniem taka forma zatrudnienia będzie standardem. Kult otwartości, partycypacji społecznej i współdzielenia wiedzą będzie się umacniał. Wierzę, że w następnych badaniach na pytanie, jak pracuje się w Twoim startupie, jeszcze więcej osób odpowie że elastycznie. Mniej pracowników będzie interesowało, czy to będzie umowa o pracę, umowa zlecenie czy kontrakt menadżerski. Kto by się nad tym zastanawiał, startupowcy chcą zmieniać świat tu i teraz. A czy ważne jest dla nich czy okres wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 1 czy 3 miesiące? Nie sądzę. Ważne jest zaufanie, dobra energia, wzajemność i wiarygodność, coś co już pół wieku temu socjologowie nazwali kapitałem społecznym.
Jednak uwaga. Nie ma nic stałego. Ten stan też będzie ewoluował. Wraz z rozwojem nowych produktów, wchodzeniem na nowe rynki, podpisywaniem dużych umów sprawy zaczną się komplikować. Faza dojrzałości będzie wymagała większej przewidywalności w firmie. Cykl życia człowieka też będzie wymuszał większą koncentrację na stabilności zatrudnienia, work-life balance czy bardziej tradycyjnych wartościach. Ale wtedy startup już przestanie być startupem. Przyjdzie pokolenie C z przyspawanym telefonem do dłoni i powie: to my Wam teraz pokażemy jak robi się biznes w komórce.
Łukasz Rut
Ambasador Startup Poland, województwo lubuskie
Pobierz pełen raport TUTAJ
Masz pomysł na start up? Chcesz rozwijać swój biznes? To ostatnia szansa na skorzystanie ze wsparcia ekspertów w ramach Programu Inkubator. Dowiedz się więcej TUTAJ
poprzedni wpis
Zakładasz działalność? O tym, co musisz wiedzieć opowiada Dorota Mikielska – Specjalista ds. analiz rynków i biznesplanów
Jakie błędy startujący przedsiębiorcy popełniają najczęściej? W jaki sposób przeprowadzić analizę rynku? Jak biznesplan może pomóc w utrzymaniu działalności? Na te i inne pytania odpowiada nasza ekspertka w Programie Inkubator, Dorota Mikielska.
następny wpis
Darmowe konsultacje marketingowe w Parku Interior
Prowadzisz firmę? Nie masz doświadczenia marketingowego, ale czujesz że trzeba coś zrobić? Studio marketingowe Reprezentuj.com zaprasza 22 stycznia na darmowe konsultacje marketingowe "Dobrze Wiedzieć" do Parku Interior. Zobacz jak się zapisać.
W znalezieniu tego, czego szukasz może pomóć Ci nasza wyszukiwarka.