7 polskich startupów, które odniosły międzynarodowy sukces

Według statystyk pierwsze trzy lata w życiu startupu są kluczowe i tylko 10% najwytrwalszych potrafi je przetrwać. Ale ci, którzy udowodnią swój potencjał, odnoszą sukces na skalę globalną. Brak Ci wiary we własne możliwości? Poznaj 7 polskich startupów, które inspirują do działania.

Brand24

Każdy posiadacz marki, który dba o jej wizerunek, zna Brand24. To narzędzie monitorujące Internet. W jednym miejscu znajdziesz linki do wszystkich wzmianek o Twojej marce, firmie lub produkcie, które pojawiły się w wybranym okresie. Brand24 monitoruje nie tylko strony internetowe, ale i fora oraz kanały social media.

Startup został założony przez Michała Sadowskiego wraz ze wspólnikami Piotrem Wierzejewskim, Dawidem Szymańskim oraz Karolem Wnukiewiczem. Choć początek mieli bardzo trudny i próbowali sprzedać firmę (na szczęście nie było chętnych), teraz Brand24 obsługuje takich gigantów jak IKEA, H&M, Carlsberg czy Intel.

PayLane (Polskie ePłatności Online)

Kto dzisiaj nie kupuje w Internecie, prawda? PayLane to system online oferujący ok. 200 form płatności online z całego świata w ponad 160 walutach. Działa w ponad 20 krajach. PayLane jest dobrze znaną firmą w branży e-commerce, słynie z innowacyjnych rozwiązań, często jako pierwsza wdraża nowe usługi płatnicze.

PayLane powstał w 2005 roku z inicjatywy Karola Zielinskiego. Współpracuje z początkującymi przedsiębiorcami i z globalnymi liderami. W 2018 firma została przejęta przez Polskie ePłatności Online.

LiveChat

Podczas wizyty w sklepie internetowym korzystasz z chata z konsultantem? To najprawdopodobniej LiveChat, polskie narzędzie do bezpośredniego kontaktu z klientem na stronie internetowej. LiveChat jest jednym z najpopularniejszych tego typu komunikatorów na świecie. Oprócz komunikatora startup oferuje platformę do tworzenia chatbotów ChatBot oraz system do obsługi klientów HelpDesk.

LiveChat został założony przez Mariusza Ciepłego w 2002 roku i od tamtej pory dynamicznie się rozwija, podbijając amerykański rynek. Aktualnie wartość firmy wynosi miliard złotych.

Packhelp (zapakuj.to)

Narzędzie do samodzielnego projektowania i zamawiania opakowań. Packhelp pozwala na zamówienie minimum 30 spersonalizowanych sztuk, czyli ilość, która często nie jest opłacalna dla dużych drukarni. Jako klient sam wybierasz rodzaj pudełka, jego rozmiar i projektujesz nadruk.
Od początku w 2015 r. startup otrzymał dofinansowanie od kilku grup inwestorów. Z usług Packhelp korzysta już ok. 5 tysięcy klientów w Polsce i na świecie, w tym tak duże korporacje jak Google, H&M, EA, L’Oréal itp.

Booksy

Aplikacja, którą zna prawdopodobnie każdy introwertyk. Booksy umożliwia zapis na wizytę u fryzjera, kosmetyczki, barbera, stomatologa, dietetyka, podologa i wielu innych specjalistów. A wszystko to bez konieczności wykonywania telefonu i nerwowego wertowania kalendarza w celu sprawdzenia terminu. Booksy to oszczędność czasu dla obu stron.

Startup został założony przez Stefana Batorego oraz Konrada Howarda i podbija cały świat. W maju 2019 r. rozpoczęli współpracę z L’Oréal Polska i Facebookiem, tworząc program Spotkania na Facebooku.

DocPlanner

DocPlanner można porównać do Booksy, ale został stworzony dla pacjentów i lekarzy. W Polsce funkcjonuje jako ZnanyLekarz. Celem aplikacji jest sprawne umawianie wizyt, ograniczenie ich odwoływania, dzielenie się opinią o lekarzach. DocPlanner to największa na świecie platforma tego typu. Funkcjonuje w prawie 20 krajach, obsługuje ok. 30 milionów pacjentów i 2 miliony lekarzy. Średnia liczba rezerwowanych wizyt miesięcznie wynosi ok. 1,5 miliona.

Startup został założony przez Mariusza Gralewskiego w 2010 r. i cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. W piątej rundzie inwestycyjnej DocPlanner otrzymał aż 80 milionów euro.

ProperGate

Oprogramowanie do zarządzania logistyką na budowie, głównie wieżowców w dużych miastach. Narzędzie ułatwia stworzenie harmonogramu prac, zamówień, dostaw, rozładunków, blokad ulic… Jednym słowem wszystkiego, co może pójść nie tak w trakcie budowy. ProperGate pomaga zapanować nad chaosem oraz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Rezultat? Dostęp do wszystkich informacji w jednym miejscu i podniesienie efektywności działań. ProperGate jest finalistą konkursu PropTech Festival 2018. Został także wyróżniony przez Parlament Europejski w ramach #EUTop50 Startups.

Startupem zainteresowała się firma BESIX Group, która zrealizowała projekt najwyższego budynku na świecie, Burj Khalifa w Dubaju. Sami twórcy, Robert i Rafał Grudzień, Anna Walkowska, Grzegorz Strutyński i Stanislav Frnka, twierdzą, że z ProperGate chętniej korzystają zagraniczni partnerzy niż polscy.

A Ty? Kiedy pojawisz się na tej liście?

Jeśli masz nowatorski, odważny pomysł na usługę lub produkt, weź udział w Programie Inkubator organizowanym przez Park Interior. Wspieramy innowacyjne przedsięwzięcia, organizujemy warsztaty i konsultacje. Oferujemy indywidualne spotkania, na których wspólnie z ekspertami omówisz swój biznesplan i zweryfikujesz jego założenia. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

poprzedni wpis
Transfer wiedzy i technologii w biznesie. Rozmowa z Karolem Dąbrowskim

O transferze wiedzy i technologii mówi się ostatnio bardzo dużo, ale co to tak naprawdę oznacza? W jaki sposób przedsiębiorcy mogą z niego skorzystać, by rozwijać swój biznes? Nasz ekspert w temacie, Karol Dąbrowski, rozwiewa wszelkie wątpliwości.

następny wpis
Rekordowe inwestycje w polskie startupy

W 2019 r. w ramach funduszy venture capital w polskie startupy zainwestowano ponad 1 mld zł. To rekordowa kwota i dobra prognoza na najbliższe lata.

W znalezieniu tego, czego szukasz może pomóć Ci nasza wyszukiwarka.